sapancada trekking

Sapanca’da Yürüyüş Yapılacak Yerler ve Özellikleri

Doğada yapılan yürüyüş anlamına gelen trekking, son dönemin en popüler sporlarından biridir. Öyle ki Türkiye’nin çeşitli yerlerine trekking turları düzenlenmektedir. Sapanca trekking konusunda ülkenin özel yerlerindendir. Doğal güzellikleri, uzun yürüyüş alanları ve yaşayan canlılarıyla herkesi bu maceraya davet etmektedir. Sapanca’da trekking yapılacak yerler tatilcilerin eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Ritmik adımlarla, bölgenin en güzel köşesinde yürümek ve doğanın bin bir rengine tanık olmak trekking ile mümkündür. Trekking eğlence amaçlı yapılan tur olduğu düşünülse de aslında değildir. Burada amaç zor parkurlarda yürüyerek bedenimizi zorlamak, doğa ile baş başa kalmak ve bitki örtüsünün güzelliğine tanık olmaktır. Sapanca ise tüm bu adımları tek bir kare içerisinde sunabilecek bir yerdir. Doğa ile iç içe geçireceğiniz Sapanca tatilinde mutlaka trekking yapmanız gerekir.

Sapanca’da Trekking Keyfi!

Sapanca geniş ormanları, yemyeşil coğrafyası ve şirin gölü ile misafirlerine doğanın en güzel fotoğrafını sunmaktadır. Bölge de doğal güzelliklerinin ön planda olması, sporlar imkanlarının da gelişmesini sağlamıştır. Zorluk derecesine sahip parkurlar ise trekking sporunun gelişmesine öncülük etmiştir. Sapanca trekking parkurları özellikle ilkbahar aylarında daha güzeldir.

 

Yanık Köyü bölgenin bu anlamda Sapanca’da trekking parkurlarının gözbebeğidir. Ayrıca 2 tane daha parkur vardır. Misafirler zorluk derecesine göre tercihini yapar ve muhteşem bir deneyime ilk adımlarını atmış olurlar. Yol boyu ise kestane ve böğürtlen ağaçları tatilcilere eşlik eder.

Sapanca’da trekking yaparken dikkat edilecekler:

 • Trekking için doğal parkurlara sahip, manzaralarla süslü, ormanlar arasından geçen renkli bir bölge seçilmelidir.
 • Ardından spor ayakkabı veya bot gibi aksesuarlarla tercih edilmelidir.
 • Tur organizatörleri tavsiyesi veya kendi çevrenizden oluşturduğunuz ekibinizle paslaşarak hazırladığınız sırt çantalarınız olmalıdır.
 • Rehbere veya yön bulma bilgisine veya deneyimine sahip lider olmalıdır.

Sapanca’da Trekking Parkurları

Sapanca trekking parkurları, rengarenk ormanlarıyla dikkat çeken yerlerden biridir. 3 farklı trekking rotasına sahip yerin en popüleri ise Yanık Köyü’dür. Aynı noktadan başlayan bu üç rota yalnızca zorluk seviyesine göre ayrılarak yön değiştirir. Yürüyüşe çıkmadan önce çeşitli hazırlıklar yapmayı ihmal etmemeli ve malzemelerinizi alarak yollara düşmeniz gerekir.

Sapanca’da trekking turları genellikle otellerinin düzenledikleri organizasyonla grup halinde yapılırken isteğe bağlı olarak bireysel de gerçekleştirilebilir. Zor parkurlar içermesi ve tam anlamıyla doğa ile savaş halinde geçmesi sebebiyle rehberler ve eğitmenler ile yapılması uygun görülür.

sapancada kano

Sapanca’da Trekking Nerelerde Yapılır?

Sapanca tatilinde doğa aktiviteleri yapmak isteyenler için trekking vazgeçilmezdir. Sapanca trekking parkuları ise şöyledir:

 • Mekece-Kemaliye-Çilekli-İnönü Yaylası (19 kilometre), İnönü Yaylası- Çilekli-Bakacak-Eski Yayla (Patika Yol)-Kırca Yaylası (22 kilometre)
 • Karasu Köyü-Kuyumculu-Maden Deresi-Şerbet Pınarı-Çıralıdüzü-Maden Deresini takiben Gölkent Su Alma Tesisleri. (19 kilometre)
 • Doğançay-Maksudiye-Kamışlı-Kulfallar (23 kilometre)
 • Geyve Devlet Yolu-Akçay-Fevziye-İlimbey-Balkaya-Güldibi-Sapanca (15 kilometre)
 • Aksu (köprü)-Güney-Yeniyayla-Orta Mahalle-Ufuk Mahalle-Göksu-Aksu (14 kilometre) Doğantepe-Bağcağız-Koru-Belpınarı-Hamzapınarı (22 kilometre)

Neler Görebilirsiniz?

Sapanca’da trekking yaparken muhteşem bir doğaya tanık olacaksınız. Masmavi göl manzarası dışında:

 • Böğürtlenler
 • Kestane ağaçları
 • Dere
 • İrili ufaklı 3 farklı şelale
 • Cleoparta havuzunu göreceksiniz.

Her mevsim cennet olan Sapanca’da trekking yaparak farklı bir heyecan yaşayacaksınız. Tatiliniz daha eğlenceli ve zevkli olacak. Sapanca otelleri ile ailecek ve arkadaşlarınızla unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri

Sapanca hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

 • Yeliz Duman
  Cevapla

  Fırsat buldukça trekkinglere katılırım. Hem sosyalleşmek hem de zinde kalabilmek açısından fırsat yaratmaya çalışıyorum. İstanbulda trekking e gidiyoruz genelde ama Sapancada Trekking de güzel olur gerçekten. Değerlendirmek lazım. 🙂

 • Göksel Duran
  Cevapla

  Sapanca Trekking Parkurları da baya tavsiye ediliyor aslında. Henüz fırsat bulamadım ama uygun bir trekking bulunca gitmeyi planlıyorum

 • Sinan Doruk
  Cevapla

  Etkinlik planlamam da ilerleyen zamanlarda sapancada trekking yapmak muhakkak olucak. Sapanca ve abant benim vazgeçilmezlerim arasında yer alıyor 🙂

 • Duygu Köprülü
  Cevapla

  Trekking nedir bilmezdim. İlk deneyimim sapanca trekking parkurları ile oldu 🙂
  Şimdi hemen hemen her seferinde fırsat buldukça giderim.. Harika yemekleri var fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın …

 • Barış Çıtaklı
  Cevapla

  Kendime yeni aktiviteler bakarken sapancada trekking karşıma çıktı. Orman gezilerini doğayı çok sevdiğim için benlik bir sapanca trekking parkurları gibi görünüyor.

 • Simge Kale
  Cevapla

  Kanoya daha önceden çok bindim ve harika bir şey herkese tavsiye ederim. Sapancada trekking ilk defa gördüm arkadaş çevremle katılmayı düşünüyoruz. Doğanın içinde gezip temiz havasını solumak için biran önce gideceğiz.

Sen de Yorum Yaz

Sapanca'da konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Sapanca'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..