sapancada kano

Sapanca’da Kano – Ders Ücretleri ve Kano Parkurları

Kano; göllerde ve debisi çok yüksek olmayan sularda yapılan bir spor türüdür. Kano nedir? sorusuna verilen bu kısa yanıt, aynı zamanda Sapanca kano parkurlarının bu spora ne kadar uygun olduğu ortaya koyuyor. Sapanca’da kano parkurları sahip olduğu teknik özellikleri nedeniyle de bu sporunun en keyifli yapıldığı alanlardan biri olarak kabul ediliyor.

Doğal güzellikleri, yemyeşil atmosferi ve dillere destan güzelliğe sahip gölüyle yıl boyu pek çok misafir ağırlıyor Sapanca… Özellikle spor yapmayı hayatının amacı olarak görenler, her fırsatta soluğu burada alıyor. Sapanca kano sporuna olan uygunluğu nedeniyle de bölgenin cazibesini gün be gün artırıyor.

Sapanca’da Kano Keyfi

Sapanca Gölü kenarında birçok tesis, kano hazırlıkları ve öğrenimi için uygun alanlar oluşturuyor. Burada kiralanabilen kanoları dilerseniz eğitmenler eşliğinde dilerseniz tek başınıza kullanabiliyorsunuz. Kano ders ücretleri ise kursa ve saatine göre değişiklik gösteriyor. Sapanca Gölü, derinliği, su seviyesi ve diğer özellikleriyle bu spora olanak sağladığı gibi meraklıların eğlenceli zaman geçirmesine yardımcı oluyor. Sapanca’da kano, profesyonel şekilde yapılıyor.

 

Kano Nasıl Yapılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Kano nasıl yapılır? diye merak edenler ve bu spora gönül vermiş olanlar Sapanca’yı ve yakın bölge kano merkezlerini tercih ederler. Sapanca kano sporcularına ekonomik kiralama ve ders imkanları sunmaktadır.

İlk olarak kano; ağaç kütüğünün oyulması ile yapılan kayıklardır. Tek, çift ve daha fazla kişi kapasitesi için özel olarak hazırlanır. Hem güce hem de tekniğe dayalı bir spor olmasının yanı sıra ekip ruhunu da oldukça geliştirmektedir. Sporcuların rakiplerinin ataklarına karşı güçlerini korumaları gerekir.

Kano Çeşitleri Nelerdir?

Tüm kano çeşitlerinde sporcular basit yapılı bir kürek kullanırlar. Bu kürek sayesinde yön verme işlemi gerçekleşir ve su üzerinde hızlıca ilerlenir. Spor yapmaya başlamadan önce sporcular yüzme yeleği giyerler ve kask takarlar.

Profesyonel kanolar tek kişiliktir ve günümüzde gezi amaçlı kullanılır. Kullanım yeri ise debisi yüksek akarsulardır. 16 kg ağırlığında, 5.2 metre uzunluğunda, 75 cm genişliğinde olan modeller aynı zaman “Kızılderili” ismiyle anılır. İki kişiliği ise 20 kg ağırlığındadır. 6,5 metre uzunluğu ve 75 cm genişliği ile su üzerinde hızlıca hareket edebilirler.

Sportif çeşitleri ise çok daha farklı özelliklere sahiptir. Durgunsu başta olmak üzere maraton, slalom, polo, serbest/Rodeo ve dragon gibi kano çeşitleri vardır. Hangisini tercih ederseniz edin, yapmanız gerekenleri unutmamalısınız. Öncelikle yaralanmalara karşı koruyucu önlemler almak şarttır. Ayrıca can yeleklerinizi mutlaka giyilmeli, dengeyi bozacak hareketlerden kaçınılmalı, aşırı yük alınmamalı ve teknolojik cihazlar taşınmamalıdır.

sapanca kamp alanları

Kano Yaparken Bunlara Dikkat!

Sapanca’da kano yaparken eğitmenlerinizin kuralları dışına çıkmamalısınız. Sapanca Gölü’nü iyi araştırmalı ve kano yaparken göl özelliklerine göre kanoyu yönlendirmelisiniz.

Ayrıca kano yaparken dikkat edilecekler:

 • Su temiz olmalıdır.
 • Ne kadar kendinize güvenirseniz güvenin en azından 1 saatlik bir eğitim almanız gerekir.
 • Durgun su veya az akan suları tercih edin.
 • Rüzgar almayan göl veya akarsularda deneyin.
 • Suyun derinliğinin 1 metreyi geçmemesine dikkat edin.
 • Çevrenizde büyük tekneler olmadığından emin olun.
 • Kask ve can yeleğinizi kontrol edin.

Sapanca’da kano heyecanı yaşamak için ilkbahar ve sonbaharı tercih edin. Eğer eğitime ihtiyacınız varsa Sapanca otelleri rehberlik hizmetlerinden yararlanın. Dingin ve huzurlu Sapanca Gölü’nde mutluluğa kürek çekin…

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri

Sapanca hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

 • Emre Yılmaz
  Cevapla

  Kanoyu hep denemek istemişimdir ama fırsat bulamadım henüz. Sapanca kano için çok elverişli gerçekten özellikle de ilk defa deneyecekler için.. :).. Sapancada kano denemek lazım

 • Büşra Şen
  Cevapla

  Kano Sapanca için güzel bir aktivite.. Daha önce Sapancaya gittiğimde daha çok çevresini gezip keşfetmeye çalışmıştık. Bir daha ki seferde kano da değerlendirilebilir 🙂

 • Tahsin Can Yalçın
  Cevapla

  Daha önce hiç hayatımda kano deneyimim olmadı. Fakat sitenizden faydalı bilgiler aldım. Emeğinize sağlık gerçekten 🙂
  Bir gün nasip olursa sapancada kano deneyimi edinmek isterim 🙂

 • Mehmet Arık
  Cevapla

  Kano tutkunları için harika bir yer. Yemekleri, insanları, doğası mükemmel bir yer gerçekten yaz gelsin tekrar gideceğim 🙂
  Sapancada kano yapmak için yazı iple çekiyorum…

 • Berkay Şentürk
  Cevapla

  Kanoya daha önceden binmiştim ben ve çok zevkli gerçekten. Sapancaya da gitmeyi düşünüyorken sapanca kano keyfini asla kaçırmam. Kano ders ücretleri uygun diyorlar eğitimini de almayı düşünüyorum.

 • Şafak Oğulları
  Cevapla

  Arkadaşlar ben geçen sene sapancada kano keyfine gittim. Herkesin o heyecanı yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Kano nasıl yapılır diye tedirgin olmayın orada profesyonel eğitmenler tarafından eğitim veriyorlar iyi eğlenceler 🙂

Sen de Yorum Yaz

Sapanca'da konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Sapanca'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..