Sapanca Gölü

Göl Nerede Neler Yapılır? – Doğal Miras Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, her mevsim farklı güzellikleriyle şehir hayatından bunalanların kaçış noktası oluyor. Huzurlu atmosferi, sakinliği ve doğa ile iç içe konumu nedeniyle; Sapanca Gölü son zamanlarda yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Peki Sapanca Gölü nasıl oluştu? Göl nerede ve gittiğinizde sizi neler bekliyor? Yakından bakalım…

Sapanca Gölü, Adapazarı ile İstanbul arasında Kocaeli’ne yakın bir bölgede yer alan göllerdendir. Tektonik kökenli tatlı bir su gölü olan Sapanca, , Sakarya kent merkezinin 12 km batısında, İzmit kentinin ise 27 km doğusunda yer alır. Kuzey Anadolu Fay Hattı’na ait İzmit-Sapanca Koridoru üzerinde yer alan Sapanca Gölü’nü Evliya Çelebi şöyle anlatır: “Sapanca Gölünün çevresi 24 mil`dir. Dört çevresinde kasaba gibi yetmiş altı köy vardır. Cümle halkı bu haliçin suyundan içtiklerinden yüzlerinin rengi kırmızıdır.”

Sapanca Gölü Oluşumu – Bu Güzellik Nasıl Oluştu?

Konuklarını kendine hayran bırakan Sapanca Gölü, dağlardan uzanan küçük derelerin kaynaklarından beslenmektedir. Göl suyu kış ve ilkbahar aylarında yükselirken sonbahara doğru alçalmaktadır. E-5 Karayolu gölün kuzey kıyısından, TEM Otoyolu ve demiryolu ise güney kısmından geçmektedir. Bu nedenle her mevsim ziyaretçi çekmektedir.

Sapanca Gölü uzunluğu doğu-batı doğrultusunda 16 kilometredir. Eni ise kuzey – güney doğrultusunda 5 km’dir. En fazla 53 metre derinliğe sahip olan Sapanca Gölü, fay kontrollü sarp çanak duvarlar ile çevrilidir. Sapanca’nın suları kontrollü bir şekilde Çark Suyu’na bırakılır.

 

Sapanca Gölü Efsanesi – Nerede Bu Kasaba?

Sapanca Gölü Efsanesi, yöreye gittiğinizde göl hakkında duyacağınız ilk şey olacak. Sapanca Gölü efsanesine göre bir zamanlar gölün bulunduğu yerde bir kasaba olduğu söylenir. Bu kasabada zengin insanlar yaşarmış ancak dünya malına düşkün, bencil ve cimri insanlarmış. Bir gün Adapazarı’nın Erenler tepesinde oturan erenlerden biri bu kasabaya inmiş. Derviş, kasaba halkından birinin evine konuk olmak istemiş ancak kimse onu kabul etmemiş. Bütün kapılar yüzüne kapanmış ve bu iyi kalpli dervişe bir bardak su dahi vermemişler. Derviş aç ve susuz bir şekilde kasabayı terk edecekken bir kulübeye rastlamış. Burası, kasaba halkına sapan satarak para kazanan ve geçimini sağlayan bir sapancının dükkânıymış. Sapancı, Dervişi güler yüzle karşılamış ve evine buyur etmiş. Sofrasını onunla paylaşmış ve yatak sererek onu misafir etmiş.

Ertesi sabah Derviş, sapancıdan izin isteyerek köyüne dönmek için yola koyulmuş. Sapancı da dervişi dağlara karşı tepeye kadar uğurlamış. Sapancı kasabaya döndüğünde ise ne evleri, ne insanları bulabilmiş. Tüm kasabanın yerinde bir göl duruyormuş. Bir felaket tüm kasabayı sular altında bırakmış. Dervişin ahı tutmuş ve kasaba yok olmuş. O günden sonra bu göle Sapanca adı verilmiş.

Sapanca Gölü’nü ziyaret ettiğinizde halen göl ortasında yer alan yerleşim kalıntılarını ve gölün ortasında yükselen minareyi görebilirsiniz. Sapanca Gölü efsanesini yöre halkından dinleyerek gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Sapanca’nın Muhteşem Doğasında Yaşayan Canlılar

Sapanca Gölü hakkında bilgi edinmek isteyenler bölgeye gelmeden önce doğal hayatı da öğrenirler. Sapanca Gölü nerede, nereler gezilir ve nerede kalınır bilmek isterler. Siz de onlardan biriyseniz Sapanca’da muhteşem bir doğa ile karşılaşacağınızı tahmin edersiniz. 69 kuş türünün bulunduğu bölgede Pasbaş patka ve Dikkuyruk gibi nesli koruma altındaki canlılarla karşılaşabilirsiniz.

En yüksek tür sayısının yazın gözlemlendiği Sapanca’ya kuş gözlemciliği için gitmek isteyenlerin yaz aylarını değerlendirmesi gerekir. Sakarmeke, Bahri, Gümüş martı, Bayağı serçe, Küçük batağan, Karabatak, Kızıl tuygun, Saztavuğu, Saz kamışçını, Leş kargası, Ağaç serçesi, Sessiz kuğu, Yeşil ağaçkakan, Erguvani balıkçıl gibi daha önce adını dahi duymadığınız canlılarla Sapanca’da tanışabilirsiniz.

sapanca otel yılbaşı kampanyası

Sapanca Gölü’nün Misafirlerine Sundukları

Sapanca Gölü nerede diyenler için İstanbul-Ankara karayoluna oldukça yakın bir yerde olan Sapanca’ya rahatlıkla ulaşıldığını söyleyebiliriz. Akıllı telefonlarınızdan Sapanca Gölü harita şeklinde bir arama yaptığınızda ve yönlendirmeleri takip ettiğinizde hiç zorlanmadan Sapanca’ya gelebilirsiniz.

Sapanca Gölü konaklama ve kafe seçenekleri ile misafirlerinin bölgeyi rahatça gezmesini sağlamaktadır. Göl çevresindeki kafeler son derece leziz köy kahvaltıları hazırlamaktadır. Ayrıca mangal ve barbekü partileri için de uygun yerler bulunmaktadır.

Sapanca Gölü’nde kano ve deniz bisikleti de yapabilirsiniz. Ayrıca göl çevresinde yürüyebilir ve bisiklete binebilirsiniz. Sapanca gölü otelleri iç kesimlerde tatiliniz için konaklama yapacağınız yerlerdir. Gezilecek yerler sayesinde de bölgede dolu dolu bir tatil geçirmeniz mümkündür.

Sapanca Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Sapanca Gölü nerde diyenler için yol tarifimiz şu şekildedir; özel aracınızla İstanbul’dan İzmit yönüne doğru tabelaları takip ederek yaklaşık 1,5 saatte Sapanca’ya ulaşabilirsiniz. Ankara’dan yola çıktığınızda ise Adapazarı istikametinde devam ederek 3 saatlik bir yolculuktan sonra Sapanca’ya kolayca varabilirsiniz.

Sapanca’ya 170 km uzaklıkta olan Bursa’dan yola çıktığınızda ise yaklaşık 2 saat bir sürecek bir yolculuk sizi bekliyor.

Sapanca Gölü’nde Nerede Kalınır?

Sapanca Gölü, tarihi ve doğal güzellikleri ile sizleri kendine hayran bırakırken kaliteli konaklama seçenekleriyle de tatilinizi konforlu bir şekilde geçirmenizi sağlıyor. Sapanca otelleri, göle yakın bir konumda sizleri ağırlarken SPA ve güzellik merkezleri, kapalı havuzlar, restoranları ve barlar ile ayrıcalık yaşatıyor.

Sapanca Gölü otelleri:

 

Sapanca Gölü konaklama fiyatlarıyla da her bütçeye uygun imkanlar sunuyor. Erken rezervasyonlar ile oda fiyatları daha ekonomik hale geliyor. Göl manzarasına karşı tatil yapmak için Sapanca Otel çağrı merkezini arayın, yerinizi hemen ayırtın…

Yakın Bölge Otelleri Tatil Fırsatları

Tatil Bölgeleri

Sapanca hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Sapanca'da konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Sapanca'da tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..